Úvod Je herpes genitalis závažným onemocněním?

Je herpes genitalis závažným onemocněním?

Samotný průběh  nemoci při prvonákaze není nijak těžký. Dá se léčit a po několika dnech většinou puchýřky vymizí. U některých jedinců se silnou imunitou se vnik viru do organismu neprojeví vůbec. Nebezpečný je fakt, že virus je vysoce infekční, a přenos při pohlavním styku (i jinak) je téměř jistý. Dalším rizikovým faktorem je stejně jako u ostatních herpetických virů jeho nezničitelnost. I po odeznění akutního onemocnění, zůstává nadále v těle člověka. Většinou se usazuje v nervových gangliích podél páteře (v latentní formě), kde čeká na novou příležitost se projevit (reaktivovat).


Diskuse (52 komentářů)

p, (31. 05. 2012 18:44) Reagovat
ahoj mam takovy dotaz...poprve se mi ted objevil herpes genitalisa ja sla ke gynekologovi, ten mi na to dal masticku nejake tablety a injekce...vse uz sem dobrala vse je v oradku ale vrta mi hlavou ze mi rekl ze to mam od pritele ktery ale zadny opary nemam a na alergologii mi rikali ze to je blbost, tak nevim zajimalo by me co je spoustecem...a jak predejit tomu aby se mi to vracelo...doktorka na alergologii mi nabizela nejakou vakcinu ale ja nevim zda na ni mam jit nbeo je to zbytecne...prosim poradte jsem bezmocna:(
Jitka, (04. 06. 2012 18:01) Reagovat
Ahoj,přítel může být nositelem viru a vůbec nemusí mít projevy oparu, pak to ani neví. Je spousta lidí s virem oparu úst a přitom netrpí na samotný opar. Nebo to od současného přítele nemáte a nakazila jste se od předešlého přítele, pokud nějaký jiný byl.Opar se nemusí projevit i léta.Co je spouštěčem? Těžko říct. Spousta faktorů, z toho i psychika.
Jitka, (04. 06. 2012 18:06) Reagovat
Me se opar na rtu neprojevoval 11 let, zato opar genitálu každou chvíli. Teď se mi po 11 letech 2x objevil i opar rtu. Může to být i psychosomatické, ale jsou samo i další faktory, stres,zima, slunění,strava,...no a také samotný virus má jistě vlastní spouštěče nezávislé na okolí. Takže zlepšete co můžete. Vakcína může být dobrým krokem do začátku. Nemám s ní zkušenosti, protože bych chtěla děti a dohromady to moc nejde. Jinak bych do toho šla. Není moc doktorů, kteří člověka neodbydou a nabízí řešení.
P, (05. 06. 2012 11:09) Reagovat
Vakcíny a možnost mít děti nejde dohromady:(? Jinak díky...
P, (05. 06. 2012 11:14) Reagovat
Ja pravé nikdy nemela opar ani na rtu tak jsem se ted polekala... :/a kdyz se mi znova objeví musím chodit k doktorovi nebo mi postačí ta mast aciclovir?
Jitka, (07. 06. 2012 18:35) Reagovat
Vakcína + děti, v době kdy se vakcína bere, tak by žena neměla být těhotná, tak jsem to pochopila od doktora. Ale třeba špatně. Je třeba se osobně zeptat a i na víc místech. Dostala jsem acyclovir, ten prý není teratogenní.Jestli ti zabírá mast, tak stačí mazat. Pokud by byl rozsah větší, tak je lepší nasadit prášky. To uvidíš sama. Nebo se Ti opar třeba nebude nijak zvlášť vracet ;-)
Klára, (16. 01. 2013 16:10) Reagovat
Ono je fakt, že hodně záleží na doktorovi. Dnes člověk nemůže spoléhat na to, že k problému vám řekne všechno. Hodně věcí jsem si musela dohledávat na internetu. Pak jsem se naštvala, změnila gynekologa a jsem teď spokojená. Dá se s ním mluvit o všem, nespěchá, abych už odešla z ordinace, fakt se mě věnuje. Pokud nejste s lékařem spokojeni a máte možnost ho změnit, udělejte to.
Kamila, (28. 03. 2013 07:05) Reagovat
A hlavně to udělejte, než otěhotníte, protože v těhotenství gynekologa měnit nemůžete.
Vendula, (06. 05. 2013 18:34) Reagovat
To je nesmysl ne? Proč by nemohla těhotná žena měnit gynekologa? Na to má právo každá žena kdykoliv. Každého doktora si může člověk změnit kdy chce.
Miranda, (13. 06. 2013 09:25) Reagovat
Já jsem také slyšela, že v těhotenství se gynekolog nemění. Když o tom tak přemýšlím, tak své odůvodnění to má.
Růža, (14. 07. 2013 12:02) Reagovat
Dobrý den chci se zeptat mé dceři lékaři řekli že má HSV2.Jsou jí 4 roky.Půchýřky se jí vysevají na pravé noze a docela dost často puchýře jsou veliké jako pětikoruna.Nikde nemohu vyčíst jestli je nemoc nějak nakažlivá,dcera má jít od září do školky a mám z toho strach.Děkuji za odpověd.
E.L., (20. 10. 2013 14:04) Reagovat
Chci se zeptat, jestli se herpes přenáší pouze pokud mám na genitáliích opar nebo i když se ten virus nijak zjevně neprojevuje. Mívám opar jednou za rok pár dní, jindy ne. Mohu nakazit partnera i když mám jen v těle virus a opar se mi neudělal? Děkuji.
Roman, (18. 11. 2013 18:57) Reagovat
Ahoj , bohužel tě asi trochu vyděsím, ale bohužel dá :-(
E.L., (24. 11. 2013 19:59) Reagovat
A je to velká pravděpodobnost? Do teď jsem si myslela, že když se např. člověku dělají opary na rtu tak nemůže nakazit někoho, když ten opar zrovna nemá a měla jsem za to, že stejně je to i v tomto případě... :-/
jitka, (25. 11. 2013 08:52) Reagovat
Ahoj,ano opar se může přenášet i když nejsou projevy, virus je přítomen v krvi, i v jiných tekutinách. Krvácením při styku je pravděpodobnost přenosu vyšší.Pokud je opar přítomen, je pravděpodobnost vysoká. Pokud opar není přítomen, je pravděpodobnost nižší. Nikdo neřekne přesně jak a kdy. Záleží na mnoha faktorech, jestli je virus vylučován i bezpříznakově do všech sekretů nebo ne, také záleží na odolnosti partnera, někdo to chytí, někdo ne. U někoho se virus aktivuje v podobě oparu a u jiného ne.
jitka, (25. 11. 2013 09:01) Reagovat
Já jsem nevěděla, že opar mám, příznaky nebyly nijak silné, popravdě jsem myslela, že mám hemeroidy :roll: a nechtěně jsem nakazila bývalého přítele právě krvácením z čípku při styku, hned druhý den se mu objevil. Tak jsem zjistila, že hemeroidy nemám. :oops: Nicméně jsme se rozešli, protože se přítel vrátil k bývalé ženě.Přítele v současnosti mám, hned po seznámení jsem mu toto řekla, počítala jsem, že se mnou okamžitě skončí, ale on mě objal ařekl, že už mě má rád a budeme to řešit. Počítá i s tím, že se může nakazit. Snažím se udělat maximum, abych opar zachytila a zabránila sexu.Ale kdo ví, že. Zatím jsme spolu 2 roky a přítel je v pořádku. Doufám, že si potvora bude řádit jen na mě. :roll: Tímto jsem chtěla povzbudit ostatní,že lze i s tímto najít partnera ke společné cestě životem. Myslela jsem si, že jsem odsouzenec k partnerské samotě.Doufám, že i jiní budou mít štěstí na rozumnou a nebojácnou bytost jako já. :roll: J
Roman, (30. 11. 2013 10:38) Reagovat
Ahoj Jitko,tvůj expřítel se vrátil ke své ženě a je nakažený? To mu ale musí být jasný, že jí přeci nakazí ne? Ve tvém případě je hezké že tvůj nový přítel s tebou sex má už dva roky a nechytil to od tebe. Je to zrádná nemoc a zatím jsem se ani nedočetl, jak ho muž přenáší bez příznaků.. jakým způsobem to přenese...., informací je bohužel málo a nejhorší je i to, že hodně doktorů na forech píše, že se vir přenáší jen při styku když jsou puchýřky které prasknou a vir se rozleje...
Jitka, (11. 12. 2013 11:47) Reagovat
Ahoj Romane,expřítel i já můžeme už nakazit kohokoli. Důležité je říct případnému novému (nebo staronovému) partnerovi pravdu a nechat rozhodnutí o ukončení nebo pokračování vztahu na tom člověku. Druhá cesta je zůstat do konce života bez partnera, což se může stát, pokud nás s herpesem nikdo nebude chtít. Třetí cesta je najít si stejně postiženého partnera. Ale taková internetová herpes seznamka, pokud vím, existuje jen v Americe. Taky se při intimním styku o partnera bojím. On zatím nevypadá, že by nějaké strachy vůbec řešil, i když si prostudoval info na internetu. Prostě prohlásil, že když se stane, tak bude taky jíst prášky jako já. S herpesem má zkušenost na rtech, tak se toho asi tolik neděsí ani dole.Já se za něj děsím víc, protože vím, že ač to není smrtelné, tak je to otravné a opakující se každou chvilku, aspoň u mne.
Roman, (14. 12. 2013 18:10) Reagovat
Jitko já tohle chápu, jen sem se chtěl optat, když tedy přítel nebo ty něměl příznaky..nebo tedy přímo opar , jak může přítel někoho nakazit když zrovna opar nemá. Čím se to přenáší? A on to má určitě, byl na krvi, nebo se mu to nějak projevilo? Jak dlouhý byl průběh oparu , zda to můžeš víc rozepsat. Moc ti děkuju.. R.
Jitka, (05. 05. 2014 10:45) Reagovat
Romane, z toho co jsem vyčetla a bylo mi řečeno doktorem: Opar se nemusí u některých jedinců vůbec projevit na kůži, takže pokud si nenechají udělat konkrétní vyšetření, nezjistí, že ho mají.A jsou z nich potenciální bezpříznakový přenašeči viru.Vir se může vylučovat do sekretů, ale asi i nemusí.Pak stačí oděrka při styku a je přeneseno nebo taky není přeneseno. Záleží na mnoha faktorech. Prostě populace je prolezlá herpes viri všech druhů, někdo je na ně citlivý, někdo méně,někdo vůbec.
Jitka, (05. 05. 2014 10:59) Reagovat
Partnerovi se opar projevil na kůži, klasicky jak na rtu. Měl zarudlou kůži a drobné puchýřky a pociťoval mírnou bolest.Poprvé je léčba delší a průběh horší, a zase záeží na jedinci. U někoho týden, u jiného třeba 14 dní. Když mám dnes opar, tak se nacpu pivovarskými kvasnicemi (klidně 9 tabletek + 3 tabletky extraktu česneku + c vitamín + 1000mg L-lysinu a zinek), takhle to dělám 3 -4 dny a opar se mi hned zatáhne, puchýř se vůbec neudělá. Ovšem když začnu s papáním pilulí včas. Před tím jsem užívala léky a myslela jsem, že to bez nich nejde. Ale mám štěstí, pomáhají mi přírodní preparáty.Opar mám už 20 let, což jsem ani nevěděla, protože mě paní doktorka léčila na mykózu a nakonec jsem sama zjistila, že mykózu nemám a zašla si na krev a znovu vyšetření s tím, že mám určitě něco jiného než mykózu.
Alena, (13. 01. 2014 15:15) Reagovat
Já mám pocit, že čím víc informací si čtu, tím míň je mi herpes genitalis jasný. Mám trochu na něj podezření, ale spíš si myslím, že zbytečně plaším. Zítra jdu k lékaři, tak uvidím. Nejdřív jsem se říkala, že jsem se nemohla nikde nakazit, ale na druhou stranu...Zkrátka strach mám...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Herpes genitalis.cz
Kontakty